fot. główne Pixabay
Nadszedł ten dzień… Z ekscytacją sięgasz po kolejny numer Forbesa. W środku wywiad, w którym opowiadasz o sukcesie swojej firmy. Szybka fotka z gazetą na biurku i post na social media. Lecą lajki i gratulacje od znajomych. Brzmi jak marzenie? Podpowiadamy, jak je urzeczywistnić.
Wywiad, a może okładka? Obecność w Forbes to dla wielu przedsiębiorców obiekt pożądania i synonim sukcesu w biznesie, bo jako jeden z nielicznych tytułów w Polsce, opisuje osiągnięcia i przedstawia sylwetki najbogatszych ludzi w tym kraju. Ale zaraz! Przecież Ty też zarabiasz… Podpowiadamy, jak w kilku krokach trafić z własną firmą do Forbesa i na co zwrócić uwagę w kontakcie z redakcją. Bo nie musisz być milionerem żeby o Tobie napisali, ale na pewno MUSISZ się do tego dobrze przygotować.
Krok #1 – First things first
Zacznij od zebrania kluczowych informacji na temat Twojej firmy i zamknij je w zwięzły dokument, w którym wypunktujesz najważniejsze osiągnięcia i kamienie milowe. Opis powinien wyjaśniać krótko, na czym polega Twój produkt lub usługa i w jakiej branży działasz. Pamiętaj o liczbach! To bardzo ważne w przypadku Forbes. Podaj wielkość przychodów i zysk za ostatnie lata. Jeśli jeszcze ich nie wypracowałeś, pisz o wzrostach. Procenty też robią wrażenie! Jeśli za Twoim pomysłem stoją duże fundusze inwestycyjne lub rozpoznawalni business angels, dla dziennikarza będzie to mocny głos za tym, żeby zainteresować się tematem. Podaj liczbę pracowników i klientów. Wymień najważniejsze marki, z którymi współpracujesz. Jeśli z powstaniem firmy wiąże się ciekawa historia lub case założyciela, wspomnij o tym koniecznie! Na koniec warto też dodać „dwa zdania” o rynku, żeby podkreślić potencjał rozwoju Twojej firmy. Tak przygotowany „backgounder” będzie dla Ciebie punktem wyjścia do dalszych działań, a dla dziennikarza Forbes, kompendium wiedzy na temat Twojej firmy.
Krok #2 – Dziennikarz na celowniku
Kolejnym krokiem będzie znalezienie dziennikarza, którego zainteresuje Twoja opowieść. Nie idź na łatwiznę i unikaj pisania na ogólny adres redakcji. Trafiają tam setki maili dziennie, więc szanse, że ktoś odczyta Twoją wiadomość i przekieruje ją do właściwego dziennikarza są niewielkie. Jeśli chcesz być w Forbesie, to Ty musisz wykonać tę pracę! Dlatego zidentyfikuj z imienia i nazwiska dziennikarzy, którzy w przeszłości publikowali materiały na temat zbliżony do Twojej działalności. Nie zawsze będzie to oczywiste i warto czasem poszukać głębiej, na przykład sprawdzając, kto pisał o konkurencji… Stwórz prosty arkusz kalkulacyjny z nazwiskami dziennikarzy i ich adresami e-mail. Szerzej o tym, jak namierzać dziennikarzy, podpowiadamy tutaj. Pamiętaj, że Forbes to zarówno magazyn, jak i serwis online! Dlatego sprawdź, gdzie pisze dany dziennikarz i na jakiego rodzaju publikację możesz liczyć w związku z tym faktem.
Możesz odezwać się do kilku dziennikarzy jednocześnie, ale zawsze wcześniej określ tematykę, która ich zainteresuje. W przypadku jednego będzie to produkt, usługa lub branża, w której działasz, innym razem wątek startupowy, technologiczny lub inwestycja. Pozwoli Ci to sprecyzować treść przekazu w mailu, który przygotujesz i zwiększyć szansę na zainteresowanie tematem jednego z nich. Warto też dokładnie przeczytać dotychczasowe artykuły dziennikarza, do którego zamierzasz napisać. Dzięki temu ustalisz, na co zwraca uwagę i jakie pytania może zadać, kiedy zaprosi Cię do wywiadu.
Krok #3 – Zanim klikniesz „wyślij”
Przygotowałeś już backgrouder o swojej firmie, wiesz dokładnie do którego dziennikarza chcesz uderzyć. Czy jest coś jeszcze, co może zwiększyć Twoje szanse na powodzenie? Touchpointy. Okazuje się, że działają one nie tylko w przypadku poszukiwania klientów. Idealnie sprawdzą się też przy próbie znalezienia wspólnego języka z redakcją Forbes. Oczywiście nigdy nie ma 100-procentowej gwarancji sukcesu, ale znalezienie właściwych punktów styku zwiększy Twoją szansę na publikację. Podpowiadamy Ci kilka z nich.
Wiesz już o czym i do kogo w redakcji chcesz napisać. Teraz spersonalizuj swój e-mail. Tytuł powinien być krótki i jasno komunikować czego dotyczy wiadomość. Dziennikarz powinien od pierwszej chwili wiedzieć, że kontaktujesz się z nim nieprzypadkowo. Zadbaj o to, aby z treści maila wybrzmiał najciekawszy wątek dotyczący Twojej firmy, taki, który jednocześnie odpowiada zainteresowaniom dziennikarza. Znasz je, bo odrobiłeś pracę domową, tworząc listę mediów i artykułów, które dotąd napisał. Warto się na nie powołać, umieszczając do nich linki w treści maila.
Tu uwaga! Być może inne media pisały już o Twojej firmie i teraz kusi Ci, aby pochwalić się tym faktem przed dziennikarzem. NIE rób tego! Forbes uwielbia ekskluzywność! To, co całkiem nieźle sprawdza się przypadku mediów mainstreamowych, może zniechęcić dziennikarza Forbesa. Powoływanie się na Puls Biznesu, Parkiet, Business Insider, Spider’s Web itp. zawsze obniża noty propozycji. Jednak fakt, że inni już opisali temat, nie powoduje, że jesteś spalony. Wtedy warto dać dziennikarzowi coś, co do tej pory się nie pojawiło – niepublikowaną wcześniej informacje lub newsa. Wyjątkiem są artykuły w mediach branżowych lub regionalnych. Powołanie się na takie publikacje wzbudzi ciekawość i będzie dla Forbesa pewnego rodzaju weryfikacją tematu.
Kiedy opiszesz wszystko zwięźle i na temat (dziennikarze, zwłaszcza ci w Forbesie, nie czytają elaboratów), na koniec maila koniecznie wspomnij o backgrounderze, który dołączysz do wiadomości. Zaproponuj także rozmowę telefoniczną, w której pogłębisz temat i odpowiesz na pytania.
Krok #4 – Follow up?
Jeśli Twoja wiadomość zainteresuje dziennikarza, na pewno sam się do Ciebie odezwie. Nie zawsze nastąpi to natychmiast. Być może będziesz musiał poczekać kilka dni. Jeśli kontaktowałeś się z dziennikarzem magazynu drukowanego, pamiętaj, że redakcja ma swój cykl wydawniczy. Nowy numer z reguły wychodzi w ostatni czwartek miesiąca, ale gazeta jest zamykana już na tydzień wcześniej. To gorący okres dla dziennikarzy, dlatego warto rozważyć kontakt chwilę po tym, jak miesięcznik trafi do sprzedaży. A co zrobić kiedy mijają tygodnie, a dziennikarz się nie odzywa? Napisz do niego ponownie, nawiązując do poprzedniej korespondencji. Być może Twój mail zaginął wśród wielu innych. Możesz spróbować podjąć próbę kontaktu telefonicznego poprzez redakcję. Numer telefonu znajdziesz w zakładce „Kontakt” na stronie internetowej Forbesa.
Bocznymi drzwiami
Wiesz już jak trafić do magazynu, wykorzystując klasyczne media relations. Jest też kilka innych możliwości, żeby pojawić się w Forbesie. Zobacz, czy któraś z nich sprawdzi się w Twoim przypadku.
Pierwszy Milion
Dział online poświęcony głównie tematyce startupowej. Trafiają tam newsy dotyczące rund inwestycyjnych, zyskownych exitów, a także historie startupowych biznesów. Jeśli działasz w tej branży, właśnie tam skieruj pierwsze kroki. Pamiętaj jednak, że dla Forbes sam pomysł na biznes to za mało. Ważne będą mierzalne efekty działań, które za nim stoją. Dlatego liczby to główny wątek w rozmowie z dziennikarzem, który pisze do tego działu.
Opinie
Na Forbes.pl znajduje się dział „Opinie”, za pośrednictwem którego redakcja zbiera artykuły, felietony, analizy przygotowane przez zewnętrznych autorów. Jeśli zatem jesteś ekspertem w danym obszarze lub masz coś ciekawego do opowiedzenia i lubisz pisać, skontaktuj się z osobą, która opiekuje się tym działem, aby przedstawić swój pomysł lub od razu wyślij gotowy tekst. To może być to dobra droga to tego, aby znaleźć się w Forbesie.
„30 przed 30”
To zestawienie 30 młodych, przedsiębiorczych Polaków, którzy podbijają świat. Forbes słynie z tego rankingu. Laureaci edycji 2019 doczekali się nie tylko ciekawie opisanej historii ich sukcesu, ale również personalizowanej okładki. Zatem, jeśli jesteś jeszcze przed magiczną 30-stką, Twoje szanse na pojawienie się w Forbesie rosną. Wykorzystaj ten fakt, wysyłając swoje zgłoszenie do osoby w redakcji, która odpowiada za jego organizację.
Forbes Women
Niedawno redakcja uruchomiła skierowany do kobiet Forbes Women. Publikowane tam treści skupione są wokół kobiecej strony biznesu. Przeczytasz zarówno o ciekawych, babskich pomysłach, jak i sylwetkach inspirujących kobiet – founderek. Zatem, jeśli jesteś przedsiębiorcą – kobietą, za Twoim biznesem stoi ciekawa historia lub inspirująca idea, Forbes Women może być miejscem, do którego powinnaś zapukać w pierwszej kolejności. W kobietach siła!