PR&MEDIA DAYS: Zobacz, dlaczego warto tam być

Table of contents

27-28 lutego w Warszawie spotkają się dwa światy: PR-u i mediów, które w rzeczywistości online coraz więcej łączy: chociażby w przypadku form komunikacji z odbiorcami. Wszystko to podczas dwudniowego wydarzenia “PR&Media Days”, nad którym objęliśmy patronat medialny.

Wśród tematów m.in.:

  • Komunikacja w epoce konwergencji i multimediów – Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Rzeczpospolita
  • 7 zasad skutecznej komunikacji – Dorota Wellman i Marcin Prokop
  • Efekt cieplarniany w PR – jak go zatrzymać, żeby nie doprowadził do katastrofy klimatycznej? –  Luiza Jurgiel-Żyła, Prezeska Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, PR Manager, Cresa Polska
  • Omnichannel crisis. Jak powstrzymać nuklearną reakcję łańcuchowa? Case study – Anna Hejno, Dyrektorka PR & Rzeczniczka prasowa, PFI Future S.A.
  • Krótka odpowiedź na pytanie, dlaczego nie będzie elektronicznych rzeczników prasowych – Piotr Karwowski, rzecznik SGH
  • Strategia CSR uszyta na miarę – Katarzyna Stanik, Communications Manager, Promedica24
  • Czy odważna komunikacja jest dla każdego? Dystans, humor, absurd i „jazda po bandzie” – kiedy komunikacyjnie się opłaca? – Bartosz Dembiński, PR Ko-munikacja
  • Wykorzystywanie mediów własnych w PR, czyli dlaczego przez 10 lat warto było mieć blog korporacyjny? – Wojciech Jabczyński, Orange

Dlaczego warto? Specjalnie dla Ciebie, na #ProwlyMagazine krótkie komentarze od prelegentów:

Bartosz Dembiński, Strateg/Trener ds. PR i komunikacji w Bartosz Dembiński PR • Komunikacja

Temat: Czy odważna komunikacja jest dla każdego? Dystans, humor, absurd i „jazda po bandzie” – kiedy komunikacyjnie się opłaca?

W mediach branżowych, a także w rozmowach z koleżankami i kolegami działającymi w obszarze komunikacji, coraz częściej słyszy się frazę, że PR-owiec w dzisiejszych czasach funkcjonuje jak wielozadaniowa maszyna. Myślę, że powinniśmy się przyzwyczaić do tego, że innej drogi już nie ma. Przenikają się kompetencje PR, marketingu, komunikacji w social mediach. Kryzys może pojawić się zawsze i wszędzie, a RTM-y trzeba kreować ekspresowo (najlepiej jednocześnie organizując event albo rozmawiając z dziennikarzem przez telefon).

Chcąc nadążyć za szalonym, coraz bardziej złożonym i pędzącym niczym Alberto Tomba po stoku światem komunikacji, trzeba po prostu ogarniać. Śledzić trendy i je kreować (co wymaga często nie lada odwagi). I właśnie o odwadze w komunikacji będzie mój panel podczas tegorocznego PR&MEDIA DAYS. Pokażę w nim przykłady marek, regionów i instytucji, które nie bały się zaryzykować i postawiły na dystans, sporą dawkę absurdu, nietypowe kreacje i wykreowały swój własny, wyrazisty styl komunikacyjny, który pokochali odbiorcy (i który przekłada się, a jakże, na realny zysk wizerunkowy dla tych podmiotów).

Przedstawię przykłady z Polski i ze świata, zadając jednocześnie istotne pytanie: czy nieszablonowa komunikacja jest dla każdego? Spoiler alert: moim zdaniem (prawie) dla każdego! 


Luiza Jurgiel-Żyła, Prezeska Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, PR Manager, Cresa Polska

Temat: Efekt cieplarniany w PR – jak go zatrzymać, żeby nie doprowadził do katastrofy klimatycznej?

Kiedy zaczynałam karierę, branża PR przeżywała lata świetności – wystawne bankiety, duże budżety na wsparcie agencji i długie listy dziennikarzy w mediach tradycyjnych. Z roku na rok coraz częściej wzmianki o PR-owcach miały wydźwięk negatywny. Zaczęłam działać w PSPR i jaki wielu przede mną głowiłam się nad kampanią poprawiającą wizerunek branży. Lata obserwacji sprawiły, że zrozumiałam, że to nie wizerunek trzeba poprawiać, tylko PR-owców.

W swoim wystąpieniu opowiem o drobnych działaniach każdego PR-owca, które sprawiają, że klimat wokół branży się zmienia, a my zdajemy się nie czuć za to odpowiedzialności. Co każdy z nas może zrobić, aby wychować kolejne pokolenie ekspertów świadomych roli PR w społeczeństwie? Jak zachęcić kolejne pokolenie do wybrania naszego zawodu? 

Na podstawie case study z różnych krajów sprawdzę także, czy może jednak istnieje recepta na poprawę wizerunku PR? Czy stowarzyszenia branżowe mogą coś jeszcze zrobić, czy usłyszymy diagnozę amerykańskich naukowców, że zepsuliśmy klimat do tego stopnia, że w ciągu kilku lat nadejdzie katastrofa i pozostanie nam już tylko przebranżowienie się? Ja wierzę jednak, że możemy się jeszcze zatrzymać, nie chodzić na skróty i rzetelnie wypełniać nasze powołanie.


Anna Hejno, Dyrektorka PR & Rzeczniczka prasowa, PFI Future S.A

Temat: Omnichannel crisis, czyli jak powstrzymać nuklearną reakcję łańcuchową

Podzielę się ze słuchaczami doświadczeniem, który w idealny sposób odzwierciedla strukturalną dynamikę współczesnego kryzysu w sieci – pokazuje w jaki sposób hejt rodzący się „na końcu internetu” infekuje oficjalne kanały komunikacji, w jaki sposób kanały te ze sobą rezonują i w jaki sposób na koniec profesjonalne media i instytucje stają się zakładnikami nowej rzeczywistości semantycznej. Case nad którym pochylimy się jest ciekawy nie tylko dlatego, że pozwala przeanalizować techniczne aspekty zarządzania hybrydową wojną o wizerunek marki – jak w soczewce skupia on bowiem w sobie także wiele niepokojących, ale też fascynujących zjawisk współczesności. Spotykają się tu następujące procesy – radykalizacja dyskursu publicznego wywodząca się ze stopniowo oswajanego języka niegdyś przynależnego do undergroundowych amerykańskich forów spod znaku 4Chan i Reddit, kryzys tożsamości i podatność na fake news.

Mam więc nadzieję, że słuchacze z naszego spotkania wyniosą nie tylko techniczną wiedzę na temat przeciwdziałania kryzysom, ale też świadomość że współczesny PR-owiec, musi być także po trosze socjologiem.


Szymon Milczanowski, Partner Zarządzający, Winstone

Temat: Media społecznościowe – nowe źródło kryzysów

Dynamiczny rozwój mediów społecznościowych w ostatnich latach doprowadził do sytuacji, w której coraz częściej stają się one pierwszym źródłem informacji, wypierając „stare media”. Ma to swoje dobre i złe strony. Z jednej strony SM dały klientom ogromne narzędzie wpływu na działanie firm, a firmom możliwość niskokosztowego badania nastawienia klientów. Z drugiej strony nowe media stają się coraz częściej miejscem, w którym rodzą się kryzysy, a tempo ich rozprzestrzeniania i przenoszenia się także do mediów tradycyjnych powoduje, że dużo trudniej nimi zarządzić lub zneutralizować na wczesnym etapie.

  • Jak powstaje kryzys w social mediach?
  • Jak wykryć zagrożenie na wczesnym etapie?
  • Najczęstsze przyczyny kryzysów w social mediach;
  • Przykłady kryzysów w social mediach;
  • Jak zarządzać social mediami, żeby unikać kryzysów?
  • Jak zarządzić kryzysem w social mediach?

O tym wszystkim opowiem na PR Media Days. Serdecznie zapraszam. 


Piotr Karwowski, Rzecznik Prasowy, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Temat: Krótka odpowiedź na pytanie, dlaczego nie będzie elektronicznych rzeczników prasowych

Serwisy informacyjne pełne są entuzjastycznych doniesień o sztucznej inteligencji. W nagłówkach portali i informacjach prasowych firm AI liczy, analizuje, myśli, mówi podejmuje decyzje – często lepiej i wydajniej niż człowiek. Nic dziwnego, że wielu z nas, zaangażowanych w rozwój organizacji, szuka okazji by jak najszybciej wskoczyć na cyfrowy wózek sztucznej inteligencji. Jednak, jak w wielu innych przypadkach, do odbiorców wolniej docierają konkretne zrozumiałe i użyteczne rozwiązania, a szybciej ogólniki i sprzedażowe przechwałki. Ktoś obiecuje samochód wyposażony w etykę, ktoś inny chce oferować powieści pisane przez algorytm. Bądźmy szczerzy – ten hype na AI nie służy dobrze rzetelnemu informowaniu o naprawdę ważnych wdrożeniach algorytmów wspierających analizę danych i podejmowanie decyzji.

Kiedy dostęp do zautomatyzowanego przetwarzania danych jest cenny dla użytkownika i klienta? Kiedy przynosi dodatkowe korzyści wizerunkowe? Czy wirtualni asystenci w firmowej aplikacji na pewno podnoszą satysfakcję klienta z jej używania, czy tylko spełniają potrzebę twórców nadążania za trendem? Czy klienci odbiorą to jako innowację? Jaka cyfryzacja komunikacji faktycznie zwiększa jej skuteczność? Jak wdrażać algorytmy i jak tego nie robić? O wyzwaniach AI dla PR porozmawiamy 28 lutego podczas drugiego dnia PR&Media Days.

Wszystkie informacje dotyczące wydarzenia znajdziesz tutaj: