Wydarzenia to pasja Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uwielbiamy sprawiać, że ludzie są razem, czują się częścią społeczności o pozytywnych konotacjach, a przede wszystkim są dumni z bycia Polakami, bo przecież tylko tutaj cały kraj wspólnie organizuje ogólnonarodowe święto robienia dobra.
Żeby jednak osiągnąć cel, który przed sobą stawiamy – potrzebna jest nam efektywna komunikacja. Marketing, promocja, PR to dla nas narzędzia, które pozwalają nam rozmawiać z ludźmi i opowiadać im naszą wizję świata. Działania komunikacyjne Fundacji opieramy głównie na relacjach – czy to z dziennikarzami, partnerami czy też z każdym ze 120 000 wolontariuszy i 1 700 szefów sztabu. Z drugiej strony jesteśmy organizacją pozarządową, więc o każdym wydatku musimy pomyśleć dwa razy. I jest to jeden z powodów, dlaczego nasz PR i marketing realizujemy głównie w świecie online, a media, na które stawiamy to te własne i pozyskane, z reklam korzystając w zdecydowanej mniejszości.
Zbudujmy sobie społeczność – media pozyskane nie istnieją bez mediów własnych
Bardzo dużo energii i czasu inwestujemy we własne media. Strony www, konta w praktycznie wszystkich liczących się mediach społecznościowych, biura prasowe, a także CRM-y ułatwiające komunikację z różnymi grupami odbiorców naszych programów – to fundament naszych działań.
Jeszcze 3 lata temu wyglądało to tak:
Dzisiaj mamy:
- 1 192 904 przyjaciół na Facebooku
- 27,5 tysięcy followersów na Twitterze
- 44,7 tysięcy obserwujących na Instagramie
A to tylko, jeśli chodzi o naszą główną, można powiedzieć parasolową markę – Fundację WOŚP. Do tego dochodzą strony i konta naszych submarek, m.in: Festiwalu Pol’and’Rock, Prorgamu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować, wolontariatu Pokojowego Patrolu i KręciołaTV. To w tych miejscach opowiadamy o naszych działaniach, łączymy ze sobą ludzi i pytamy ich o zdanie a później obserwujemy, jak podchodzą do tworzonej przez nas historii. Dzięki mediom własnym nakręcamy ludzi i zachęcamy ich do pisania o nas w sieci – SentiOne sprawdziło, że na temat 26. Finału ukazało się ponad 1 000 000 [1] publikacji w sieci a z kolei Brand24 wyliczył, że udało nam się osiągnąć 671 000 000 zasięgu w social mediach.
Jak to zrobić? Postawić właśnie na relacje i ludzi!
W czasie ostatniego Finału zaproponowaliśmy naszym przyjaciołom kilka akcji – znanych już i lubianych, ale także nowości, których zadaniem było przede wszystkim docenienie ich i podziękowanie za to, że są:
Dziękuję to słowo, które ma ogromną moc
I dlatego Jurek Owsiak osobiście i po imieniu podziękował każdej osobie, która wpłaciła pieniądze na rzecz Finału na stronie https://wplacam.wosp.org.pl. Dzięki pomocy firmy Vintom i jej technologii personalizacji wideo mogliśmy wygenerować nieograniczoną liczbę filmów, dzięki czemu Jurek dotarł z podziękowaniami do każdego. A było tych osób sporo – tylko w czasie 26. Finału zebraliśmy za pomocą strony www 7 851 662,12 zł. Nie tylko jednak dziękowaliśmy, ale też opowiadaliśmy, co można zrobić i co kupić dzięki wpłaconej kwocie. Ponieważ konkretna i transparentna informacja wpływa na to, że ludzie są z nami dłużej.
Chatbot
Rozmowa z człowiekiem jest niesamowicie ważna, ale dla Internautów czasem dużo ważniejsza jest szybka i konkretna odpowiedź. Czy wiecie, że na Facebooku w ciągu miesiąca wysłano do nas 11 100 prywatnych wiadomości? Do tej pory, żeby odpowiedzieć na wiadomości prywatne na FB przeznaczaliśmy kilka godzin dziennie, ale w tym roku zaryzykowaliśmy i razem z Catbots uruchomiliśmy bota, który odpowiadał użytkownikom na najczęściej zadawane pytanie. Pamiętacie akcję z łańcuszkiem przesyłania sobie orkiestrowych serduszek? Nasza skrzynka odbiorcza zawrzała wtedy, ale dzięki szybkiej reakcji i ustawieniu odpowiedniego komunikatu – bot poradził sobie z tematem znakomicie, a to pokazuje, że sztuczna inteligencja naprawdę może być dobrym rozwiązaniem w działaniach związanych z kryzysowym PR-em. Case study naszego bota znajdziecie na https://dobrastronainternetu.pl/bot/
Aplikacja mobile
Orkiestra to radość i zabawa, i dlatego w naszych działaniach digital/mobile też na to stawiamy. Po raz kolejny Cocolab stworzyło dla nas i marki Play finałową aplikację. Można było nas za jej pomocą wesprzeć, ale też wziąć udział w quizie (naprawdę wymagającym – sami sprawdźcie https://www.wosp.org.pl/final/app) i chyba użytkownikom ta opcja się podobała, ponieważ największa liczba osób korzystających z apki w tym samym momencie to 7 644 osób. Gra to jednak nie wszystko – zawsze chcemy docierać z konkretnym przekazem bezpośrednio do osób najbardziej zainteresowanych – dlatego w dniu Finału wysłaliśmy 28 200 wiadomości push bezpośrednio na telefony użytkowników.
A że wiadomości lubimy słać, a ludzie lubią dostawać SMS-y, więc poszliśmy jeszcze dalej i dzięki Serwer SMS od kilku lat do wszystkich wolontariuszy, których mamy numery telefonów – wysyłamy wiadomość o tym, ile pieniędzy uzbierali pieniędzy do swoich tekturowych puszek. Wolontariuszy mamy 120 000. Jak to się kończy? Ano tak:
eSkarbonki
Lubimy naszych wolontariuszy bardzo mocno, a oni z kolei lubią się angażować, więc z naszym partnerem Mastercard wprowadziliśmy w tym roku nowość – eSkarbonki, które sprzężone były z bazą wolontariuszy Orkiestry – iWolontariusz. Każdy zarejestrowany wolontariusz mógł wygenerować i udostępnić znajomym swój unikalny link, za pomocą którego rodzina i znajomi mogli jeszcze przed finałową niedzielą wesprzeć skarbonki zaprzyjaźnionego wolontariusza. Dlaczego to ważne? Bo uważamy, że warto zachęcać ludzi do tego, żeby stali się naszymi ambasadorami i pociągnęli za sobą innych.
Ale przede wszystkim być z ludźmi szczerym. My mówimy im wprost – jesteście nam potrzebni, piszcie o nas, nasza siła to Wy!
Chcesz mieć media? Zadbaj o nie!
4 604 publikacje[2] to nasz tegoroczny finałowy wynik mediów pozyskanych w offline. I choć Finał jest machiną, której nie da się zatrzymać, to o media również musimy się zatroszczyć. Bo znów w PR najważniejsze są relacje i ludzie, którzy je tworzą.
Od wielu lat posiadamy naszą własną bazę mediów – profesjonalny CRM, w którym dziennikarze mogą się akredytować na eventy, zostawiać swoje dane, a także czytać wysyłane przez nas komunikaty. W tym roku postanowiliśmy pójść krok dalej i stworzyć nowoczesne biuro prasowe online, które pozwoliłoby nam przekazywać informacje o naszych działaniach w sposób zarówno efektywny, jak i efektowny. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na biuro na silniku Prowly. Informacji, które tworzymy i tematów, którymi się zajmujemy – w ciągu tygodnia jest przynajmniej kilka. Ważne jest więc dla nas, żeby każdy dziennikarz dostał właśnie to, czego szuka, a wiadomości były odpowiednio posegregowane, bo to co każdego może zniechęcić, to nadmiar treści, w którym można się zgubić. I takim sposobem można nas czytać na:
- newsroom.wosp.org.pl
- newsroom.polandrockfestival.pl
- a także angielską wersję https://newsroom-en.wosp.org.pl.
Co można znaleźć w naszym biurze prasowym? Zarówno opowieści o wszystkich wydarzeniach i tematach, nad którymi się pochylamy, Orkiestrowe Wieści, czyli cotygodniowe podsumowanie najważniejszych treści, ale także Press Kit, w którym nie tylko dzielimy się informacjami prasowymi, ale też muzyką, zdjęciami i filmami. Bo multimedia to coś, na co mocno stawiamy. Chcemy, żeby historia WOŚP odbierana była na różnych poziomach i różnymi zmysłami. To właśnie dzięki temu trafia ona bezpośrednio do serc i zostaje tam na zawsze.
Biuro prasowe online może istnieć przez cały rok, ale kiedy nadchodzi event – musi powstać także offlinowe biuro prasowe. A z naszego Centrum Prasowego jesteśmy ogromnie dumni – to tu w czasie Festiwalu czy Finału dziennikarze znajdują nie tylko najświeższe informacje, ale komfortowe miejsce do pracy, dostęp do pakietu profesjonalnych zdjęć, nagrań video i audio, a także co jest nie do przecenienia – genialną atmosferę, którą gwarantuje zespół wolontariuszy Pokojowego Patrolu, który pracuje pod kierownictwem Krzysztofa Dobiesa – naszego rzecznika, Ani Michałowskiej odpowiadającej w Fundacji za media relations i Alicji Karbowskiej – liderki teamu patrolowców.
I tak jak w przypadku działań online – dbamy o to, żeby wieść o naszych działaniach niosła się w świat z pomocą naszych przyjaciół, tak i w przypadku relacji z mediami – staramy się by sztaby działające lokalnie dostały od nas pakiet informacji, szablonów, porad, które później w prosty sposób mogą wykorzystać na swoim podwórku. W końcu to media lokalne generują nieraz najlepsze dotarcie i mają największe przełożenie na świadomość i działania Polaków.
Docieraj do ludzi, sprawdzaj efekty
Skuteczny PR w dzisiejszym świecie to według mnie e-PR. Łączenie digitalu i tradycyjnych działań media relations zapewnia dotarcie do każdego, kto jest ważny dla naszej organizacji. Pozwala nie tylko na mówienie, ale też słuchanie i reagowanie. Sprawia też, że możemy analizować – np. ilość użytkowników naszego biura prasowego czy źródła wizyt, wyciągać wnioski i wybierać najlepsze rozwiązania. Bo przecież nieważne czy jesteśmy organizacją pozarządową czy komercyjną firmą – PR zawsze tworzymy dla ludzi.
[1] 436 000 publikacji, 671 000 000 zasięgu, 26 000 000 reakcji w okresie 16.10.2017-07.01.2018, źródło Brand24
[2] 4 604 publikacje w okresie 16.10.2017-12.05.2018, źródło Newton Media
Pozazdrościłeś Orkiestrze? Załóż własne centrum prasowe online w Prowly! Zostaw nam swój kontakt poniżej, a my wrócimy do Ciebie lotem błyskawicy: