Stworzyłeś unikalny produkt i chcesz, aby zaistniał w świadomości odbiorców. Czy wiesz jakie działania marketingowe podjąć oraz jak komunikować Twój startup, aby dotrzeć do odpowiednich osób? Wykorzystaj połączenie działań PR’owych oraz SEO. Z artykułu dowiesz się, jak PR i SEO mogą pomóc w rozwoju Twojego startupu.
Dla większości startupów działania związane z marketingiem i komunikacją nie są kluczowe w początkowej fazie rozwoju. Najpierw są dziesiątki spraw dotyczących rozwoju projektu, które pochłaniają całą uwagę i czas założycieli. Potrzeba prowadzenia działań marketingowych pojawia się dopiero później, gdy już wszystkie sprawy formalne są zakończone. Przy ograniczonym budżecie, który często posiadają startupy, trzeba mądrze zaplanować działania marketingowe i wybrać te, które potencjalnie przyniosą największe korzyści i wpłyną na rozpoznawalność marki.
Dlaczego warto połączyć działania PR z SEO?
Wiele startupów nie ma świadomości, jak dużo działania PR’owe mogą zrobić dla rozwoju ich marki. Poza oczywistym rozgłosem i zasięgiem w mediach PR daje jeden element, z którego chyba nie każdy zdaje sobie sprawę – PR jest świetnym narzędziem do zdobywania linków, które są paliwem dla pozycjonowania strony w Google. Dzięki czemu można od początku budować wartościowy ruch organiczny!
Umieszczenie linku lub podlinkowanie frazy z linkiem prowadzącym do Twojej strony, ma wpływ na działania SEO. Dzięki linkom internauci nie tylko mogą łatwo przejść na podlinkowaną stronę, ale również linki zewnętrzne wpływają na pozycjonowanie strony. Szczególnie istotne są te linki, które są zaopatrzone w atrybut dofollow – wskazuje on robotom internetowym, aby odwiedziły domenę, do której kieruje. W praktyce oznacza to, że moc i zaufanie witryny, na której link jest zamieszczony, jest przekazywana stronie, do której prowadzi. Jeśli chcesz mieć pewność, że działania związane z pozyskiwaniem linków przyniosą wymierne rezultaty warto, aby strategię linkowania przygotował specjalista.
SEO oraz PR są ważnym ogniwem w strategii content marketingowej. Zarówno działania PR, jak i SEO wymagają tworzenia treści. Jeśli Twój startup tworzy eksperckie treści, które są wyczerpujące i dopasowane do tego, co szukają Twoi odbiorcy, to wiesz, jak ważne jest SEO w content marketingu dla rozwoju Twojego startupu.
Jeżeli jesteś dopiero na etapie szukania inwestora, planujesz pozyskać dodatkowy kapitał, przygotowujesz się do kampanii crowdfundingowej lub chcesz wypromować nowy produkt, to dobrze przeprowadzona kampania PR pozwoli Ci nie zrealizować wspomniane cele, ale również przełoży się na pozyskanie wartościowych linków.
Poznaj 8 porad, na które musisz zwrócić uwagę, rozpoczynając działania PR’owe, które pomogą i wzmocnią Twoje SEO.
1.Wybierz serwisy, na których Ci zależy
Są serwisy, w których publikacja dotycząca Twojego startupu jest dla Ciebie szczególnie ważna. Zrób listę interesujących Cię stron i przygotuj dla nich unikalne noty prasowe. Pamiętaj, aby przygotowana treść, była atrakcyjna dla dziennikarza oraz przede wszystkich dla czytelnika danej strony.
Poza selekcją na podstawie atrakcyjności serwisu nie zapomnij sprawdzić, jak dany serwis wygląda z punktu widzenia SEO, np. jaka jest liczba stron do niego linkujących (backlinków) oraz jaką ma liczbę linków wychodzących (outbound links). Publikacja noty w serwisie lepszym z punktu widzenia SEO da Ci dodatkową korzyść w postaci mocnego linka, który będzie kierował na Twoją stronę.
2. Noty prasowe nie mogą być kopiowane
Powielanie treści negatywnie wpływa na widoczność w wyszukiwarce Google. Nota prasowa to format, który zazwyczaj jest 1:1 publikowany w serwisie, dlatego warto przygotować noty prasowe, które będą unikalne. Dzięki temu pozyskasz wysokiej jakości link, który przełoży się na widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania.
3. Informuj i dostarczaj jakość
Celem noty prasowej jest dostarczenie odbiorcy konkretnej wartości. Dlatego teksty, które tworzysz, muszą być atrakcyjne i dostarczać realną wartość odbiorcy. Celem noty prasowej jest zainteresowanie dziennikarza i wydawcy serwisu. Dlatego tworząc publikacje, zadbaj, aby tekst był atrakcyjny zarówno dla czytelnika, jak i dziennikarza.
4. Optymalizuj publikacje PR pod kątem SEO
Odpowiednio zoptymalizowana treść, pod określone słowo kluczowe sprawi, że internauci będą trafiać na Twoje informacje prasowe również z wyników wyszukiwania. Zyskasz dzięki temu dodatkową widoczność na interesujące Cię słowa kluczowe. Sprawdzi się to w przypadku haseł brandowych i mniej popularnych fraz, na które chcesz się pojawiać.
5. Zatroszcz się o linki dofollow, ale pamiętaj o nofollow
Umieszczenie linku lub podlinkowanie frazy z linkiem prowadzącym do Twojej strony, ma wpływ na działania SEO. Dzięki linkom internauci nie tylko mogą łatwo przejść na podlinkowaną stronę, ale również linki zewnętrzne wpływają na pozycjonowanie strony. Linki z atrybutem dofollow mogą wpłynąć na wzrost popularności Twojej strony. Im wyższa reputacja strony, na której link zamieszczasz, tym lepiej dla Twojej strony. Wykorzystanie linku dofollow to sygnał dla Google, że strona jest godna zaufania. Ale działa to też w drugą stronę – umieszczenie linku w serwisie o niskiej jakości, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów lub nawet zaszkodzić. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie stron pod kątem SEO.
Nie wszędzie zdobędziesz link dofollow, czasem może okazać się, że link jest oznaczony atrybutem nofollow. Nic się wtedy nie dzieje. Posiadanie linków nofollow prowadzących na Twoją stronę jest wskazane, tak jest naturalniej i bardziej wiarygodnie dla Google.
6. Anchor text
Tekst zakotwiczenia informuje Google, czego dotyczy podlinkowana witryna, czyli na jakie słowa kluczowe powinna się wyświetlać. Anchor text może być np. adres strony lub określone słowo kluczowe w tekście. Przygotowując noty prasowe, twórz wersje zarówno z adresem strony, jak również słowami kluczowymi, na które chcesz się pozycjonować. Dzięki temu będziesz rankował zarówno na brand, jak i na słowa kluczowe. A dodany link ma większe szanse na publikację.
Pamiętaj, że aby te działania były efektywne należy przeanalizować słow kluczowe, sprawdzić konkurencję oraz profil linków Twój, jak i konkurencji. To wymaga narzędzi i specjalistycznej wiedzy. Dlatego jeśli nie wiesz, jak się to przygotować warto zlecić taką usługę specjaliście, który przygotuje plan linkowania z poszczególnymi anchor textami.
7. Zadbaj o brandowe wyniki wyszukiwania
Odpowiednio przeprowadzona kampania PR pozwoli Ci, przykryć opinie stawiające Twój startup w niekorzystnym świetle oraz pomogą go wypozycjonować. W ten sposób masz kontrolę nad stronami, które wyświetlają się na hasła brandowe.
8. Wykorzystaj biuro prasowe
Jeżeli decydujesz się prowadzić działania PR samodzielnie, koniecznie zaopatrz się w biuro prasowe, czyli Brand Journal. Dzięki niemu dziennikarze będą mogli pobierać informacje prasowe dotyczące Twojej firmy. Dodatkowo łatwo stworzysz i będziesz zarządzał bazom dziennikarzy, której wysyłasz noty prasowe.
Sprawdź, jak wygląda Twoja strona w wynikach brandowych
Warto pamiętać, że wyniki wyszukiwania w Google mają bezpośrednie przełożenie na reputację Twojej marki i są jednym z pierwszych czynników budujących opinię wśród potencjalnych konsumentów. Nie możesz sobie pozwolić na negatywne opinie dotyczące Twojego startupu, które są widoczne na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.
Wyniki wyszukiwania na hasło Woolet zawierają obok strony firmowej również recenzje produktów, dostępne w popularnych serwisach m.in.: AntyWeb czy Spider’s Web. Recenzje zamieszczone w ww. serwisach, są efektem działań PR. Należy dążyć do sytuacji, w której pierwsze Top 10 wyników wyszukiwania jest zdominowane przez Twoje strony, profile w mediach społecznościowych i publikacje Ciebie dotyczące.
Zastosowanie się do wymienionych wskazówek pozwoli Ci zbudować rozpoznawalność marki oraz może przynieść wymierne korzyści w postaci wzrostu ruchu organicznego. Dzięki dobrze przeprowadzonej kampanii PR, która uwzględnia elementy SEO potencjalni klienci, będą mogli łatwiej trafić na Twoje treści w wynikach wyszukiwania.