Żyjemy w świecie nadmiaru. Nadmiaru informacji. Nadmiaru towarów. Nadmiaru marek. Od tych ostatnich jednak podświadomie wymagamy, by były dobre. I może właśnie ze względu na te oczekiwania marki pojawiają się w naszym życiu i znikają. Badania przeprowadzone przez serwis Co.Exist pokazują, że 73% konsumentów nie odczułoby znacznie, gdyby z ich życia zniknęły marki, z których korzystają na co dzień. Czy tak jest też z markami osobistymi?
Kiedy myślisz o markowych produktach to zakładasz, że są dobre, bezpieczne, że możesz im ufać. Jesteś w stanie określić jak będziesz się z nimi czuł lub na samą o nich myśl właśnie takiego stanu doznajesz.
Możliwość przywołania konkretnych korzyści, emocji i innych skojarzeń związanych z marką jest jej siłą. I nie jest to zarezerwowane dla firm, produktów czy usług. Marka osobista rządzi się podobnymi prawami.
Dzięki silnej marce osobistej ludzie po prostu wiedzą czym się zajmujesz i jak dobry w tym jesteś. Wiedzą w czym możesz im pomóc i dlaczego mieliby zwrócić się właśnie do Ciebie. Dzięki silnej marce ludzie wiedzą, że mogą się poczuć z Tobą bezpiecznie lub wręcz przeciwnie – że jedyne co jest pewne w Twoim przypadku, to że zapewnisz im dreszczyk emocji. Dzięki silnej marce, cena przestaje być najważniejszym kryterium wyboru. Dzięki silnej marce brak Twojej osoby będzie odczuwalny, bo silna marka to taka, która ma wpływ na życie swoich odbiorców.
Marka to pojęcie wielowymiarowe, tak jak wszystko wokół niej. Budowanie marki to długotrwały proces, który ma swoje stadia. I nie – nie możesz przeskoczyć kilku z nich, żeby szybciej dotrzeć do mety, gdzie czeka Twoja silna marka.
Twoja marka osobista jakaś już jest, bez względu na to czy miałeś na to świadomy wpływ czy nie. Intuicyjnie kojarzymy słowo “marka” z dobrą marką, ale wcale nie musi tak być. Pierwszym więc krokiem jest uświadomienie sobie, że jeśli nie zarządzasz nią świadomie i celowo, to żyje ona sobie własnym życiem. Jaka jest różnica pomiędzy marką, która “sama się robi” a tą którą Ty budujesz według określonych założeń? Największe i najszybciej dostrzegalne różnice są w wizerunku, jaki towarzyszy Twojej marce i tym, że przy braku strategicznego planu dla marki niekontrolowany wizerunek może okazać się jedynym (wątpliwym) zasobem jaki marka posiada.
Budowanie marki osobistej to bycie sobą.
Budowanie marki osobistej to bycie sobą. I choć brzmi to niczym wyjęte z “poradnika szczęśliwego życia” w budowaniu marki osobistej ważne są nie tylko strategia i narzędzia promocji. Marka osobista to znajomość samego siebie, a potem przełożenie tej wiedzy na konkretne działania.
Dla marek produktowych czy korporacyjnych konstruuje się tożsamość i strukturę marki. Ty jako marka osobista już je masz. Czasem jednak trzeba sporo wysiłku, żeby je odkryć lub klarownie określić i tu poznanie siebie jest nieodzowne.
Marka, która chce osiągnąć stabilną pozycję na rynku musi znać swoją grupę odbiorców i wiedzieć co może im zaoferować. Powinna wiedzieć w jaki sposób i w jakim stopniu jest w stanie zaspokajać ich potrzeby funkcjonalne i emocjonalne. Powinna też zdawać sobie sprawę ze swoich unikalnych wartości, by móc wyróżnić się z gąszczu konkurentów.
Na początek spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- W czym jesteś dobry? W czym możesz komuś pomóc?
- Dlaczego robisz to co robisz? Co Cię napędza?
- Dlaczego to właśnie do Ciebie mam się zwrócić?
- Komu właściwie chcesz pomóc? Do kogo kierujesz swoją markę? Kim jest ta osoba?
- Dokąd zmierzasz?
Jeśli szukasz wiedzy i konkretnych, prostych narzędzi dotyczących finansów w domu lub małej firmie to bardzo możliwe, że zajrzysz na blog Michała Szafrańskiego jakoszczedzacpieniadze.pl. Czytając kolejne wpisy Michała szybko zrozumiesz jak brzmią jego odpowiedzi na powyższe pytania. Znajdziesz też spójność treści, wrażeń i działań. Znajdziesz autentyczność i transparentność. A jeśli już jesteś w grupie jego odbiorców to znajdziesz wpływ na swoje życie.
Ja znalazłam.
Te kilka pytań pozwala zacząć. Odpowiedź na żadne z nich nie jest łatwa, nawet jeśli czytając je jeszcze tego nie czujesz.
Te pięć pytań pozwala określić jaką obietnicę chcesz złożyć światu. Dotrzymanie jej powinno być Twoim głównym celem jako marki osobistej.
Inaczej będzie wyglądała sytuacja osoby, która zaczyna swoją drogę zawodową, inaczej kogoś, kto przeszedł już kilka szczebli kariery i pragnie nowych wyzwań w nowym środowisku, jeszcze inaczej właściciela sprawnie działającej firmy. Każda sytuacja jest inna. W każdej sytuacji początkiem pracy nad marką osobistą jest analiza zasobów, ograniczeń i wartości, a zaraz po tym wyznaczanie kierunków rozwoju. Komunikacja marki to jedno z narzędzi osiągania celu. Autentyczna, spójna i budująca zaangażowanie odbiorców skutecznie wspiera ich realizację.
Marka osobista to Ty
Marka osobista to Ty. Nie to jakim chcesz być widziany, ale to kim jesteś, kim chcesz się stać i co możesz dać swoim Odbiorcom. Zanim więc zabierzesz się za odpowiadanie na którekolwiek z postawionych wcześniej pytań odpowiedz sobie (ale szczerze) na jeszcze jedno ważne, ale to bardzo ważne pytanie:
Czy chcesz zbudować silną i autentyczną markę osobistą czy raczej szukasz szybkiego sposobu wykreowania efektownej fasady, za którą się schowasz?
Zakładamy, że to pierwsze. A skoro tak, ten ebook o podstawach w komunikacji jest dla Ciebie: