Chcemy budować zaufanie do marek i edukować. W naszym przypadku chodzi o blisko 100 tysięcy mechaników samochodowych pracujących w niezależnych warsztatach motoryzacyjnych w Polsce. Uwierzcie, to pasjonujące wyzwanie.
Podstawowym kanałem komunikacji w przypadku większości naszych klientów stały się media społecznościowe, a przede wszystkim Facebook. Działania na tej platformie obejmują targetowanie przekazu do osób zainteresowanych motoryzacją, a w szczególności aspektami technicznymi. Prowadzimy Q&A ze specjalistami z branży i staramy się nawiązywać interakcję z fanami, bazując na eksperckiej wiedzy.
Lubimy nawiązywać współpracę z vlogerami z moto-YouTube’a, którzy jako branżowe autorytety stanowią fantastyczny nośnik przekazu. Mój insiderski wgląd w środowisko mechaników samochodowych sprawia, że mogę zweryfikować na żywo, czy ta grupa docelowa rzeczywiście regularnie ogląda tego typu treści – tak właśnie się dzieje. W przypadku influencerów wybieramy tych, którzy generują content stricte techniczny (poradniki jak coś naprawić, wymienić etc.), bo to zawsze najlepiej trafia do B2B. Vlogerzy zazwyczaj przedstawiają wymianę jakiegoś elementu w samochodzie z wykorzystaniem produktu naszego klienta albo uczestniczą w branżowym wydarzeniu. Przy okazji tych publikacji toczy się zazwyczaj wiele dyskusji, które generują wartościowy „user generated content” i sprawiają, że realizacje dodatkowo rezonują w sieci. (Vide: Wymiana tarcz i klocków w Skodzie Octavii, materiał dla TMD Friction).
Informacje techniczne, produktowe i newsletter – współpraca z mediami B2B
Nadal skutecznym narzędziem w procesie docierania z przekazem do mechaników samochodowych są media B2B. Mam tu na myśli redakcje poruszające technikę w motoryzacji, publikujące schematy napraw, prezentujące podsumowania branżowych targów, etc. Co ciekawe, dynamicznie rozwijający się digital nie wyparł mediów drukowanych, które dystrybuując magazyny za pośrednictwem przesyłek imiennych, wciąż radzą sobie bardzo dobrze.
Szczególnym przypadkiem jest publikacja procedur naprawczych – swego rodzaju technicznego case studies. To dosyć trudne teksty, wymagające od PR-owca wiedzy technicznej i rozległego researchu. Mechanicy z łatwością wychwycą każdą nieścisłość czy przekłamanie, dlatego stworzenie wartościowego opisu wymaga najczęściej bliskiej współpracy na linii agencja – dział techniczny klienta. Nagrodą za trud jest spora liczba publikacji. Tego rodzaju treści to nie tylko duża wartość dodana w kontekście edukacji grupy docelowej, ale także możliwość sprostowania z pozycji autorytetu wielu motoryzacyjnych mitów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Warto odnotować jeszcze, że skutecznym narzędziem jest newsletter realizowany przez paid media (np. Motofaktor.pl, Motofocus.pl) . Dzięki niemu możemy zapoznać z nowościami w gamach marek nie tylko mechaników, ale także osoby decyzyjne, szczebel kierowniczy oraz ludzi niezwiązanych bezpośrednio z rzeczywistością warsztatową.
Dodatkowe działania – komunikowanie niestandardowych aktywności marek
Jeszcze innym sposobem uchwycenia uwagi pracowników warsztatów jest komunikacyjne wsparcie dodatkowych projektów realizowanych przez naszych klientów. Przykładem może być zaawansowana platforma e-learningowa dla mechaników. Naszym zadaniem było poinformowanie ich o tym i zachęcenie do rejestracji, co zrealizowaliśmy poprzez skuteczne CTA, wykorzystując digital media, e-newslettery i mailing. Pierwsza odsłona e-szkolenia cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Drugim ciekawym projektem, który wspieramy jest platforma edukacyjna dla kierowców i mechaników wiodącego koncernu energetycznego. Na potrzeby platformy tworzymy content, gdzie miksujemy język techniczny z przekazem przystępnym dla zwykłego kierowcy. Daje to bardzo fajny efekt, bo język techniczny buduje „eksperckość” artykułu, a przy tym równocześnie dbamy, aby zachować umiar tak, by materiał stanowił wartość dodaną dla każdego użytkownika samochodu.
W naszych działaniach komunikujemy także aktywności poszczególnych firm w obszarze motorsportu, czyli integralnej i mocno angażującej części szeroko pojętej branży motoryzacyjnej.
Sposobów dotarcia z przekazem do mechaników samochodowych jest zatem mnóstwo. Współpraca z mediami, newslettery, social media, influencerzy oraz komunikowanie dodatkowych projektów marek – wszystko ma znaczenie, a dobór kanałów jak zawsze zależy od sytuacji. Dużą przewagę w zakresie tworzenia skutecznego przekazu daje bez wątpienia wiedza techniczna PR-owca i znajomość realiów warsztatowych.